Valid XHTML 1.0 Strict

Csil­la­gá­sza­ti hí­rek - 2012. no­vem­ber

SPACER SPACER Nincs légköre a Makemake törpebolygónak 2012.11.27.
Nincs lég­kö­re a Ma­ke­make tör­pe­boly­gó­nak

A töb­bek kö­zött az ESO há­rom te­lesz­kóp­já­val vég­zett ész­le­lé­sek ered­mé­nye sze­rint a Ma­ke­make tör­pe­boly­gó­nak a leg­na­gyobb tö­me­gű Eris­hez ha­son­ló­an szin­tén nincs szá­mot­te­vő lég­kö­re.
SPACER SPACER Mégis vannak gammakitörések a Tejútrendszerben? 2012.11.23.
Még­is van­nak gam­ma­ki­tö­ré­sek a Tej­út­rend­szer­ben?

A Vi­lág­egye­tem leg­na­gyobb ener­gi­á­jú fo­lya­ma­tai kö­zé tar­to­zó gam­ma­ki­tö­ré­sek­ről azt gon­dol­juk, hogy tá­vol­sá­guk koz­mo­ló­gi­ai. Egy ma­gyar csil­la­gá­szok rész­vé­te­lé­vel vég­zett ku­ta­tás sze­rint azon­ban egy ré­szük a Ga­la­xis­ban le­het.
SPACER SPACER Közeli csillagbölcső R típusú átvilágítása 2012.11.20.
Kö­ze­li csil­lag­böl­cső R tí­pu­sú át­vi­lá­gí­tá­sa

A Chand­ra rönt­gen­mű­hold ál­tal a kö­ze­li Cyg­nus OB2 je­lű csil­lag­böl­cső­ről ké­szí­tett ké­pen mint­egy 1700 rönt­gen­for­rás azo­no­sít­ha­tó, ezek túl­nyo­mó ré­sze nagy­tö­me­gű, fi­a­tal csil­lag.
SPACER SPACER Fiatalos csillagok egy idős gömbhalmazban 2012.11.16.
Fi­a­ta­los csil­la­gok egy idős gömb­hal­maz­ban

Az NGC 6362 ka­ta­ló­gus­je­lű, ke­vés­bé is­mert gömb­hal­maz­nak a Hubb­le Űr­te­lesz­kóp ál­tal ké­szí­tett ké­pén a vö­rös szí­nű idős csil­la­gok mel­lett szá­mos kék, fi­a­tal­nak tű­nő ob­jek­tum is meg­fi­gyel­he­tő.
SPACER SPACER Mégsem különleges a Naprendszer 2012.11.13.
Még­sem kü­lön­le­ges a Nap­rend­szer

Ősi me­te­o­ri­tok leg­újabb elem­zé­se alap­ján a Nap­rend­sze­rünk ki­ala­ku­lá­sa még­sem tar­tott két­szer annyi ide­ig, mint más boly­gó­rend­sze­re­ké, az­az tá­gabb ott­ho­nunk e te­kin­tet­ben sem lóg ki a sor­ból.
SPACER SPACER Kilátástalan recesszió a csillagkeletkezésben 2012.11.09.
Ki­lá­tás­ta­lan re­cesszió a csil­lag­ke­let­ke­zés­ben

A gaz­da­sá­gi re­cesszi­ót idő­vel gaz­da­sá­gi fel­len­dü­lés kö­ve­ti. Az ed­di­gi leg­na­gyobb fel­mé­rés sze­rint a csil­lag­ke­let­ke­zés ese­té­ben azon­ban nem így van, an­nak üte­me az Ős­rob­ba­nás óta fo­lya­ma­to­san és ra­di­ká­li­san csök­ken.
SPACER SPACER Szuperfényes szupernóvák az Univerzum peremén 2012.11.06.
Szu­per­fé­nyes szu­per­nó­vák az Uni­ver­zum pe­re­mén

A leg­tá­vo­lab­bi ún. szu­per­fé­nyes szu­per­nó­vá­kat azo­no­sí­tot­ta egy ku­ta­tó­cso­port a CFHT te­lesz­kóp fel­mé­ré­se alap­ján. A leg­el­ső csil­la­gok ka­tak­liz­mái nem sok­kal az Ős­rob­ba­nás után kö­vet­kez­het­tek be.
SPACER SPACER Hollywoodi módszerekkel vizsgálták a csillagkeletkezést 2012.11.02.
Hol­ly­woo­di mód­sze­rek­kel vizs­gál­ták a csil­lag­ke­let­ke­zést

Az MPIA ku­ta­tói, köz­tük hon­fi­tár­sunk, Ba­log Zol­tán hol­ly­woo­di szu­per­pro­duk­ci­ók­ban is al­kal­ma­zott szá­mí­tó­gé­pes mód­szer­rel vizs­gál­ták a ta­lán leg­is­mer­tebb po­ten­ci­á­lis csil­lag­ke­let­ke­zé­si te­rü­le­tet, a Bar­nard 68 sö­tét mo­le­ku­la­fel­hőt.
SPACER SPACER Négyes csillagrendszerben találtak planétát önkéntes bolygóvadászok 2012.11.01.
Né­gyes csil­lag­rend­szer­ben ta­lál­tak pla­né­tát ön­kén­tes boly­gó­va­dá­szok

A Kep­ler űr­táv­cső ult­ra­pon­tos fo­to­met­ri­ai ada­tai alap­ján ön­kén­tes boly­gó­va­dá­szok olyan ex­o­pla­né­tát fe­dez­tek fel, amely egy né­gyes csil­lag­rend­szer egyik csil­lag­pár­ja kö­rül ke­ring.
Valid CSS!
Hy-phen-a-tion