Valid XHTML 1.0 Strict

Csil­la­gá­sza­ti hí­rek - 2009. ja­nu­ár

SPACER SPACER Két szupernehéz fekete lyuk egy fényéven belül? 2009.01.28.
Két szu­per­ne­héz fe­ke­te lyuk egy fény­éven be­lül?

Óri­á­si tö­me­gű fe­ke­te lyu­kak­ból ál­ló ket­tős rend­szert már töb­bet is is­me­rünk, most azon­ban va­ló­szí­nű­leg egy olyan akadt kö­zü­lük ho­rog­ra, mely­ben a kom­po­nen­sek tá­vol­sá­ga egy fény­év­nél is ki­sebb.
SPACER SPACER Felelősek-e a központi fekete lyukak a csillagkeletkezés leállásáért? 2009.01.25.
Fe­le­lő­sek-e a köz­pon­ti fe­ke­te lyu­kak a csil­lag­ke­let­ke­zés le­ál­lá­sá­ért?

Egy új ku­ta­tás sze­rint az ak­tív ga­la­xi­sok­ban a csil­lag­ke­let­ke­zé­si ak­ti­vi­tás már az­előtt le­csök­ken, mi­előtt a cent­ru­muk­ban he­lyet fog­la­ló fe­ke­te lyu­kak elég nagy­ra híz­hat­ná­nak ah­hoz, hogy ma­guk ál­lít­sák le azt.
SPACER SPACER Szuper-Neptunuszt talált a HATnet 2009.01.23.
Szu­per-Nep­tu­nuszt ta­lált a HAT­net

A HAT­net há­ló­zat fel­fe­dez­te 11. Nap­rend­sze­ren kí­vü­li pla­né­tá­ját, ami az ed­dig ta­lált leg­ki­sebb fe­dé­si ex­o­boly­gó, su­ga­ra 25, míg tö­me­ge mint­egy 50 szá­za­lék­kal ha­lad­ja meg a Nep­tu­nusz meg­fe­le­lő pa­ra­mé­te­re­it.
SPACER SPACER Hogyan keletkeznek a nagytömegű csillagok? 2009.01.18.
Ho­gyan ke­let­kez­nek a nagy­tö­me­gű csil­la­gok?

Egy szu­per­szá­mí­tó­gép­pel vég­zett szi­mu­lá­ció­so­ro­zat vá­laszt ad­hat ar­ra a kér­dés­re, ho­gyan ala­kul­hat­nak ki a na­gyon nagy tö­me­gű csil­la­gok, il­let­ve ar­ra, mi­ért is ta­lál­ha­tók ezek leg­in­kább ket­tős és töb­bes rend­sze­rek­ben.
SPACER SPACER Megmérték egy újabb magnetár forgási periódusát 2009.01.15.
Meg­mér­ték egy újabb mag­ne­tár for­gá­si pe­ri­ó­du­sát

Az XMM-New­ton rönt­gen­te­lesz­kóp meg­fi­gye­lé­sei alap­ján si­ke­rült meg­ha­tá­roz­ni egy újabb mag­ne­tár ten­gely­for­gá­si ide­jét, így az alig egy tu­cat­nyi eg­zo­ti­kus ob­jek­tum mind­egyi­ké­nek van im­már be­csült ro­tá­ci­ós pe­ri­ó­du­sa.
SPACER SPACER Különbségek a közeli és távoli galaxisok aktivitásában 2009.01.13.
Kü­lönb­sé­gek a kö­ze­li és tá­vo­li ga­la­xi­sok ak­ti­vi­tá­sá­ban

A NA­SA Swift mes­ter­sé­ges hold­ja ál­tal a nagy­ener­gi­á­jú tar­to­mány­ban vég­zett fel­mé­rés sze­rint je­len­tős kü­lönb­ség mu­tat­ko­zik a vi­szony­lag kö­ze­li, il­let­ve a több mil­li­árd fény­év tá­vol­ság­ban ta­lál­ha­tó ga­la­xi­sok ak­ti­vi­tá­sá­ban.
SPACER SPACER Központi fekete lyuk előbb, dudor később 2009.01.09.
Köz­pon­ti fe­ke­te lyuk előbb, du­dor ké­sőbb

Úgy tű­nik, si­ke­rült vá­laszt ta­lál­ni ar­ra a kér­dés­re, hogy a ko­rai Uni­ver­zum­ban mely ob­jek­tu­mok jöt­tek lét­re elő­ször, a ga­la­xi­sok vagy a cent­ru­ma­ik­ban he­lyet fog­la­ló nagy­tö­me­gű fe­ke­te lyu­kak.
SPACER SPACER Csillagszökevények nyomai 2009.01.07.
Csil­lag­szö­ke­vé­nyek nyo­mai

A Hubb­le űr­te­lesz­kóp most köz­zé­tett fel­vé­te­le­in nagy se­bes­ség­gel moz­gó csil­la­gok ál­tal a kör­nye­ző in­ter­sztel­lá­ris gáz­ba raj­zolt min­tá­za­tok lát­ha­tók, me­lyek hol egy nyíl he­gyé­re, hol egy üs­tö­kös csó­vá­já­ra em­lé­kez­tet­nek.
SPACER SPACER Gyorsabban forog és nagyobb tömegű a Tejútrendszer 2009.01.06.
Gyor­sab­ban fo­rog és na­gyobb tö­me­gű a Tej­út­rend­szer

Rá­dió­csil­la­gá­sza­ti mé­ré­sek alap­ján Tej­út­rend­sze­rünk tö­me­ge mint­egy más­fél­szer na­gyobb, mint azt ko­ráb­ban gon­dol­tuk, s az újon­nan meg­ál­la­pí­tott for­gá­si se­bes­ség is meg­ha­lad­ja az ed­dig be­csült ér­té­ke­ket.
SPACER SPACER Barna törpe csak barna törpével? 2009.01.05.
Bar­na tör­pe csak bar­na tör­pé­vel?

Egy új, 233 kö­ze­li csil­lag­rend­szer­re ki­ter­je­dő fel­mé­rés sze­rint kö­zü­lük mind­össze ket­tő olyan, mely­ben egy nor­mál csil­la­got bar­na tör­pe kí­sér, ugyan­ak­kor olyan ket­tő­sök is is­mer­tek, mely­ben mind­két kom­po­nens bar­na tör­pe.
SPACER SPACER A Ganymedes eltűnik a Jupiter mögött 2009.01.01.
A Gany­me­des el­tű­nik a Ju­pi­ter mö­gött

A Ju­pi­ter leg­na­gyobb hold­já­ról, a Gany­me­des­ről néz­ve az óri­ás­boly­gó el­ta­kar­ta a Na­pot és a Föl­det. A gya­ko­ri je­len­sé­get a Hubb­le űr­te­lesz­kóp­pal fi­gyel­ték meg még 2007-ben, lát­vá­nyos fo­tót rög­zít­ve.
Valid CSS!
Hy-phen-a-tion