Hertzsprung-Russell Diagram (HRD)
A csillagokat jellemző paraméterek nem függetlenek egymástól, közöttük különböző empirikus összefüggések léteznek. Kapcsolat van a sugár és az abszolút fényesség, a sugár és a tömeg, valamint a felszíni hőmérséklet és az abszolút fényesség között is. Ezek az összefüggések nem véletlenek, hanem az ún. Vogt-Russell tétel következményei, mint ahogyan ebből származtatható a csillagászat legfontosabb állapotdiagramja, a Hertzsprung-Russell diagram.
Ejnar Hertzsprung 1905-ben vette észre, hogy ugyanahhoz a színképtípushoz különböző abszolút fényességű csillagok tartozhatnak, törpék is és óriáscsillagok is. 1913-ban Henry Norris Russell olyan grafikont rajzolt fel, amelynek vízszintes tengelyén az S p spektráltípust, függőleges tengelyén pedig az MV abszolút fényességet tüntette fel. Azonnal feltűnt, hogy a grafikonon a csillagok különböző ágak mentén, szabályosan helyezkednek el. Az ilyen típusú grafikonoknak a csillagászatban nagy jelentőségük van, s Hertzsprung-Russell diagramnak, vagy röviden HRD-nek hívjuk őket.
A csillagok a HRD-n különböző ágak mentén helyezkednek el. A bal felső saroktól a jobb alsó felé húzódó ágat főágnak, a jobb felső sarokban található csoportosulást pedig óriáságnak nevezzük. A főágbeli csillagok az ún. fősorozati csillagok, míg az óriáság csillagai az ún. óriáscsillagok. A diagramon a bal alsó sarokban is vannak csillagok, ezek kb. 10m-val halványabbak, mint az ugyanolyan színképtípusú fősorozati csillagok, ezért sugaruk is jóval kisebb azoknál. Ezeket a csillagokat fehér törpéknek nevezzük.
Minél több mezőbeli csillagot ábrázolunk, az ágak annál inkább elmosódnak, de még mindig jól felismerhetők maradnak. Ezért célszerű bizonyos csillagcsoportok - például nyílt és gömbhalmazok - HRD-jét külön elkészíteni. A következő ábrán az M3 gömbhalmaz HRD-je látható. V = 19m és V = 21m között jól megfigyelhető az óriáság. V = 15-16m körül, ami kb. M V = 0 abszolút fényességnek felel meg, látható az ún. horizontális ág, ami a gömbhalmazok szín-fényesség diagramjára jellemző. Mivel a gömbhalmazok idősebbek, mint a nyílt halmazok, a horizontális ágban fejlődésük későbbi fázisában lévő csillagok helyezkednek el. B - V = 0.2 és 0.4 között a horizontális ágban sokkal kevesebb csillag van, mint ettől balra, illetve jobbra. Ezt a részt RR Lyrae űrnek nevezzük, mert itt helyezkednek el az RR Lyrae típusú változócsillagok. Olyan gömbhalmazokban, ahol ilyeneket nem tudunk megfigyelni, az RR Lyrae űr üres.