Valid XHTML 1.0 Strict

Az Ob­szer­va­tó­ri­um tör­té­ne­te Got­hard ha­lá­la után - 1909-1972

Got­hard Je­nő ko­rai, hir­te­len ha­lá­lá­val meg­szűnt a tu­do­má­nyos jel­le­gű te­vé­keny­ség az ob­szer­va­tó­ri­um­ban, csu­pán me­te­o­ro­ló­gi­ai ész­le­lé­sek foly­tak még kö­zel egy év­ti­ze­dig, de 1918 nya­rán a me­te­o­ro­ló­gi­ai ál­lo­mást is le­sze­rel­ték. Ez­zel a he­ré­nyi in­té­zet hosszú év­ti­ze­dek­re be­zár­ta ka­pu­it.

Got­hard Je­nő örö­kö­sei az ál­ta­luk lét­re­ho­zott Got­hard Ala­pít­vány ke­re­té­ben az in­té­zet tu­do­má­nyos fel­sze­re­lé­sé­nek je­len­tős ré­szét, a könyv­tá­rát, a fo­tog­rá­fi­ai le­mez­gyűj­te­mé­nyét és az irat­tá­rát a Pre­mont­rei Rend szom­bat­he­lyi gim­ná­zi­u­má­nak ado­má­nyoz­ták. Got­hard Je­nő tu­do­má­nyos te­vé­keny­sé­gé­nek tár­gyi em­lé­ke­it so­ká­ig az is­ko­la fi­zi­kai szer­tá­rá­ban őriz­ték.

Há­rom év­ti­ze­des szü­net után ke­rült sor az ob­szer­va­tó­ri­um új­já­szer­ve­zé­sé­re. 1948-ban a szom­bat­he­lyi Pre­mont­rei Gim­ná­zi­um­ból ala­kult Nagy La­jos Gim­ná­zi­um ve­ze­tői és ta­ná­ri ka­ra fel­is­mer­te, hogy a Got­hard-örök­ség a ter­mé­szet­tu­do­má­nyos ok­ta­tás szem­pont­já­ból is igen je­len­tős ér­té­ket kép­vi­sel.

Köz­ada­ko­zás­ból és tár­sa­dal­mi mun­ká­val, a ta­ná­rok és di­á­kok lel­ke­se­dé­sé­vel a gim­ná­zi­um te­te­jén fel­épült egy for­gat­ha­tó ku­po­la, amely­ben fel­ál­lí­tot­ták Got­hard Je­nő haj­dan volt csil­lag­vizs­gá­ló­já­nak Brow­ning te­lesz­kóp­ját. Az ak­kor fél­év­szá­za­dos tu­do­má­nyos ala­po­kon így szü­le­tett meg ha­zánk el­ső vi­dé­ki "Urá­nia Be­mu­ta­tó Csil­lag­vizs­gá­ló­ja".

Gothard fizika laboratóriuma Gothard eszközei a Premontrei Gimnáziumban

Got­hard fi­zi­kai la­bo­ra­tó­ri­u­ma ere­de­ti he­lyén és ál­la­po­tá­ban.
Got­hard esz­kö­zei a Pre­mont­rei Gim­ná­zi­um fi­zi­ka szer­tá­rá­ban.

1957-ben, Got­hard Je­nő szü­le­té­sé­nek 100. év­for­du­ló­ján az Urá­nia csil­lag­vizs­gá­ló Szom­bat­hely Vá­ros Ta­ná­csá­nak ke­ze­lé­sé­be ke­rült. Az esz­kö­zö­ket új­ra lajst­ro­moz­ták, az in­téz­mény élé­re füg­get­le­ní­tett ve­ze­tőt ne­vez­tek ki. A Got­hard-ha­gya­ték ré­vén im­már má­sod­szor új­ra­élesz­tett csil­lag­vizs­gá­ló a szom­bat­he­lyi Nagy La­jos (volt Pre­mont­rei) Gim­ná­zi­um épü­le­té­ben mű­kö­dött 1969-ig. Az ob­szer­va­tó­ri­um ve­ze­tő­je 1959-től 1993-ig Dr. Tóth György volt.

Az el­ső mes­ter­sé­ges hol­dak pá­lyá­ra jut­ta­tá­sa után a Szov­jet Tu­do­má­nyos Aka­dé­mia fel­ké­ré­sé­re a ma­gyar mű­hold­meg­fi­gye­lő há­ló­zat há­rom ál­lo­má­sa kö­zül az egyik a szom­bat­he­lyi Got­hard Ob­szer­va­tó­ri­um­ba ke­rült. A Nagy La­jos Gim­ná­zi­um te­te­jén lé­vő ku­po­la mel­lé egy fá­ból épült te­rasz ké­szült a mes­ter­sé­ges hol­dak meg­fi­gye­lé­sé­re: ez lett a COS­PAR szá­mo­zás sze­rin­ti 1112. szá­mú meg­fi­gye­lő­ál­lo­más. A mes­ter­sé­ges hol­dak át­vo­nu­lá­sa­i­nak meg­fi­gye­lé­se ré­vén fel­ső­lég­kö­ri ku­ta­tá­so­kat vé­gez­tek. A már tu­do­mány­tör­té­ne­ti ér­té­kű Brow­ning te­lesz­kóp­pal foly­tat­ták a vál­to­zó­csil­la­gok fo­tog­ra­fi­kus ész­le­lé­sét. Ek­kor kez­dő­dött el a Got­hard-örök­ség tu­do­má­nyos fel­dol­go­zá­sa is. A vi­lág­vi­szony­lat­ban is egye­dül­ál­ló, im­már mu­ze­á­lis ér­té­kű te­ma­ti­kus gyűj­te­mény mi­att az ob­szer­va­tó­ri­um a Vas me­gyei Mú­ze­u­mok Igaz­ga­tó­sá­gá­nak egyik tag­in­téz­mé­nyé­vé vált, és 1966. ja­nu­ár 1-től az Ob­szer­va­tó­ri­um Vas Me­gye Ta­ná­csá­nak ke­ze­lé­sé­be ke­rült. Az 1881-ben ala­pí­tott ob­szer­va­tó­ri­um ere­de­ti épü­le­té­be már nem le­he­tett vissza­te­le­pül­ni. Meg­vá­sá­rol­ták a Got­hard csa­lád ak­kor még élő tag­já­nak, özv. Got­hard Sán­dor­né­nak bir­to­ká­ban lé­vő, 1840 kö­rül épült he­ré­nyi kú­ri­át. Hosszú há­nyat­ta­tás után ek­kor­tól mű­kö­dik is­mét csak­nem ere­de­ti he­lyén az év­szá­za­dos múl­tú Got­hard Aszt­ro­fi­zi­kai Ob­szer­va­tó­ri­um.

Műholdmegfigyelő állomás Műholdmegfigyelő távcső

A mes­ter­sé­ges hol­dak ész­le­lé­sé­re ter­ve­zett meg­fi­gye­lő­ál­lo­más az ob­szer­va­tó­ri­um kert­jé­ben.
Az ING-tí­pu­sú fo­tog­ra­fi­kus mű­hold­meg­fi­gye­lő be­ren­de­zés a Got­hard-mú­ze­um­ban.

A kú­ria park­já­ban el­kez­dett épít­ke­zés el­ső üte­mé­ben Vas Me­gye Ta­ná­csa és a Ma­gyar Tu­do­má­nyos Aka­dé­mia anya­gi össze­fo­gá­sá­val ké­szült el 1967-1968-ban a Za­lo­tay Ele­mér ál­tal ter­ve­zett és mind­má­ig épí­té­sze­ti kü­lön­le­ges­ség­nek szá­mí­tó spe­ci­á­lis, a mes­ter­sé­ges hol­dak ész­le­lé­sé­re ter­ve­zett meg­fi­gye­lő­ál­lo­más. A Ma­gyar Geo­dé­zi­ai Szol­gá­lat­tal kö­tött tu­do­má­nyos együtt­mű­kö­dés ke­re­té­ben 1969 ta­va­szán itt ál­lí­tot­ták fel az ING-tí­pu­sú fo­tog­ra­fi­kus mű­hold­meg­fi­gye­lő be­ren­de­zést. Ha­ma­ro­san meg­fi­gye­lé­sek kez­dőd­tek a fél­au­to­ma­ti­kus fo­to­met­ri­ai mű­hold­kö­ve­tő te­lesz­kóp­pal is. A mű­szert az in­té­zet ter­vei alap­ján Cseke Lász­ló fő­mér­nök irá­nyí­tá­sá­val a szom­bat­he­lyi Gép­ipa­ri Tech­ni­kum tan­mű­he­lye épí­tet­te meg. Ez­zel az esz­köz­zel a fel­ső­lég­kör ku­ta­tás­ban igen ered­mé­nye­sen fel­hasz­nált mű­hold­meg­fi­gye­lé­sek hosszú so­ro­za­tai ké­szül­tek.

Valid CSS!
Hy-phen-a-tion