Valid XHTML 1.0 Strict

Csil­la­gá­sza­ti hí­rek - 2012. már­ci­us

SPACER SPACER Pályaválasztás - a bolygóknak se sokkal könnyebb 2012.03.30.
Pá­lya­vá­lasz­tás - a boly­gók­nak se sok­kal könnyebb

Egy új szá­mí­tó­gé­pes szi­mu­lá­ció ered­mé­nye­ként fel­té­te­lez­he­tő, hogy a Na­punk­hoz ha­son­ló fi­a­tal csil­la­gok su­gár­zá­sa ré­se­ket hoz lét­re a pro­to­pla­ne­tá­ris ko­ron­gok­ban, me­lyek az­tán meg­szab­ják az óri­ás­boly­gó­ik le­het­sé­ges pá­lyá­it is.
SPACER SPACER Elkészült az Io első teljes geológiai térképe 2012.03.27.
El­ké­szült az Io el­ső tel­jes geo­ló­gi­ai tér­ké­pe

A U.S. Ge­o­log­i­cal Sur­vey el­ké­szí­tet­te a Ju­pi­ter Io hold­já­nak el­ső glo­bá­lis geo­ló­gi­ai tér­ké­pét, meg­je­löl­ve azon az ak­tív vul­ká­no­kat és lá­va­fo­lya­mo­kat, kü­lön ki­emel­ve a be­csa­pó­dá­si krá­te­rek fi­gye­lem­re mél­tó hi­á­nyát.
SPACER SPACER Ultragyors kifújásokkal alakítják a központi fekete lyukak galaxisaikat 2012.03.23.
Ult­ra­gyors ki­fú­já­sok­kal ala­kít­ják a köz­pon­ti fe­ke­te lyu­kak ga­la­xi­sa­i­kat

Az ak­tív ga­la­xi­sok kö­zel fe­lé­ben ala­kul­hat­tak ki ult­ra­gyors anyag­ki­fú­vá­sok, me­lyek le­fé­ke­zik a köz­pon­ti fe­ke­te lyuk nö­ve­ke­dé­sét és a kör­nye­ze­té­ben ta­lál­ha­tó csil­la­gok ke­let­ke­zé­si rá­tá­ját.
SPACER SPACER Csillagkeletkezés újrahasznosított gázból 2012.03.20.
Csil­lag­ke­let­ke­zés új­ra­hasz­no­sí­tott gáz­ból

A Keck I te­lesz­kóp­pal vég­zett mé­ré­sek alap­ján elő­ször si­ke­rült alá­tá­masz­ta­ni azt, hogy a ko­ráb­bi csil­lag­ge­ne­rá­ci­ók anya­ga a tá­vo­li ga­la­xi­sok­ban is új­ra­hasz­no­sul az újak ke­let­ke­zé­se­kor.
SPACER SPACER Oxigénmolekulák a Dione hold ritkás légkörében 2012.03.13.
Oxi­gén­mo­le­ku­lák a Di­o­ne hold rit­kás lég­kö­ré­ben

A Cas­si­ni űr­szon­da mé­ré­sei alap­ján a Sza­tur­nusz gyű­rű­rend­sze­re és a Rhea ne­vű hold után a boly­gó rend­sze­ré­nek újabb hely­szí­nén mu­tat­ták ki a mo­le­ku­lá­ris oxi­gén nyo­mát.
SPACER SPACER Újabb nyom az Ia típusú szupernóva-robbanásokkal kapcsolatban 2012.03.09.
Újabb nyom az Ia tí­pu­sú szu­per­nó­va-rob­ba­ná­sok­kal kap­cso­lat­ban

Az SDSS fel­mé­rés ada­ta­it fel­hasz­nál­va ame­ri­kai ku­ta­tók újabb bi­zo­nyí­ték­kal áll­tak elő amel­lett, hogy az Ia tí­pu­sú szu­per­nó­va-rob­ba­ná­sok fe­hér tör­pe ket­tő­sök­ben, a kom­po­nen­sek össze­ol­va­dá­sá­nak ered­mé­nye­ként kö­vet­kez­nek be.
SPACER SPACER Homokdűnék egy marsi kráterben 2012.03.06.
Ho­mok­dű­nék egy mar­si krá­ter­ben

A tu­do­má­nyos ér­té­kü­kön túl esz­té­ti­kai szem­pont­ból is le­nyű­gö­ző ké­pe­ket tett köz­zé a NA­SA a Mars Re­con­na­is­sance Or­bi­ter (MRO) fo­tói kö­zül, me­lye­ken a föl­di­ek­hez ha­son­ló ho­mok­buc­kák lát­ha­tó­ak.
SPACER SPACER Hen 3-1333: egy farkasbőrbe bújt bárány 2012.03.02.
Hen 3-1333: egy far­kas­bőr­be bújt bá­rány

A Hen 3-1333 ka­ta­ló­gus­je­lű pla­ne­tá­ris köd köz­pon­ti csil­la­ga a ha­son­ló el­ne­ve­zés­sel il­le­tett nagy­tö­me­gű tár­sa­i­nál sok­kal ki­sebb, még­is jól utá­noz­za azok meg­je­le­né­sét, iga­zi "far­kas­bőr­be bújt bá­rány".
Valid CSS!
Hy-phen-a-tion