A Csillagászat Nemzetközi Éve 2009 - Honlapok
A következőkben a Csillagászat Nemzetközi Éve 2009 programjaival és rendezvényeivel kapcsolatos, általunk fontosnak, illetve érdekesnek tartott külföldi és magyar honlapok listáját közöljük.
HIVATALOS OLDALAK
-
International Year of Astronomy 2009
A programsorozat hivatalos nemzetközi oldala, számos információval a kulcsprogramokról és a speciális projektekről, gazdag kép és videógyűjteménnyel.
-
A Csillagászat Nemzetközi Éve 2009
A programsorozat hivatalos magyar oldala a hazai programok, rendezvények listájával, a szervezők elérhetőségeivel, cikkekkel, sajtóközleményekkel.
KULCSPROGRAMOK
-
100 hours of astronomy
2009. április 2. és 5. között zajló, az egész világra kiterjedő programsorozat. Célja, hogy minél több ember nézhessen teleszkópba, s lehessen részese a "Galilei-élménynek".
-
Galileoscope
A galileoszkóp egy olcsó, de ugyanakkor jó minőségű távcső(készlet), melyet csillagászok, valamint optikai és oktatási szakemberek terveztek, s célja, hogy segítségével bárki - akár saját kertjéből - részese lehessen annak a látványnak, amit Galilei tapasztalt 400 évvel ezelőtt.
-
Cosmic diary
Profi csillagászok által írt blogok a munkájukkal kapcsolatos dolgokról, de sok minden egyébről is.
-
Portal to the Universe
A portál igyekszik kategorizálni és egy helyről elérhetővé tenni az online csillagászati tartalmakat. Indulása 2009. április 1-jén várható a "100 hours of astronomy" programsorozathoz kapcsolódóan.
-
She is an astronomer
A projekt célja a nemek közti egyenlőség propagálása a csillagászat, de tágabban az összes tudományok területén, az ezzel kapcsolatos információk megosztása az érdeklődőkkel.
-
Dark Skies Awareness
A projekt célja felhívni a nagyközönség figyelmét egy, a légszennyezés mellett talán kevésbé ismert problémára, az ún. fényszennyezésre. A mesterséges fényforrások óriási száma miatt ugyanis a Földön egyre kevesebb az a helyszín, ahonnan sötét égboltot lehet megfigyelni.
-
IAU/UNESCO Astronomy and World Heritage
Az UNESCO és a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) közös kezdeményezésének célja az emberiség csillagászattal kapcsolatos kulturális örökségének feltárása és annak megőrzése az utókor számára.
-
Galileo Teacher Training Program: teaching the teachers
A program célja a csillagászat, tágabb értelemben a természettudományok oktatási feltételeinek javítása, a tanárok megismertetése az Internet által e területen nyújtott, gyakorlatilag kimeríthetetlen lehetőségekkel.
-
Universe Awareness
A program szervezői a világ hátrányos helyzetű gyermekei számára szeretnék lehetővé tenni, hogy ugyanúgy részesei lehessenek az égbolt csodáinak, mint szerencsésebb kortársaik.
-
From Earth to the Universe
A projekt célja, hogy a Világegyetem szépségét - elsősorban gyönyörű csillagászati felvételek segítségével - nem szokványos helyeken mutassa be a nagyközönség számára. A kiállítási helyek lehetnek parkokban, metróállomásokon, bárhol, ahol az emberek ilyen módon könnyen találkozhatnak a csillagászattal.
-
Developing Astronomy Globally: astronomy for all
A program célja, hogy a csillagászattal kapcsolatos három területen segítse elő a fejlődést a világ azon részein, ahol ezek a kérdések eddig nem álltak fókuszban: csillagászati kutatás és egyetemi képzés, csillagászat népszerűsítése (média, amatőrcsillagászat), csillagászat oktatása iskolai és egyéb, nem formális keretek között.
SPECIÁLIS PROJEKTEK
-
The World At Night (TWAN)
A program célja olyan felvételek és videók összegyűjtése és közzététele, melyek a Föld ismert, esetleg kevésbé frekventált természeti és épített helyszíneit mutatják a csillagos égbolttal, valamilyen érdekes égi eseménnyel a háttérben.
-
400 Years of the Telescope
A projekt multimédiás eszközökkel mutatja be Galilei 400 évvel ezelőtti felfedezéseit, illetve az emberiség távcsövek segítségével azóta felhalmozott tudását. Az oldalon találhatunk egy adatbázist a Földön üzemelő legnagyobb teleszkópokról, a 10 méteresektől a 2,2 méteres átmérőig bezárólag.
-
The mutual phenomena of the Galilean satellites of Jupiter
A projekt célja a Galilei-holdak (Io, Europa, Ganymedes, Callisto) fogyatkozási és fedési jelenségeinek nemzetközi kampányban történő észlelése, melyre 2009 során különösen kedvező alkalom kínálkozik.
-
Around the World, Around the Sky
Egy 1990-es 10 részes, a csillagászati obszervatóriumok történetét az ókortól napjainkig bemutató filmsorozat címét kölcsönözve ezen film alkotói hasonló témával foglalkoznak, új forgatókönyvvel és új tálalásban.
-
Exoplanet Hunters
52 perces dokumentumfilm a csillagászat jelenleg egyik leggyorsabban fejlődő ágáról, az exobolygók kereséséről, illetve az ezzel a témával foglalkozó kutatókról.
-
Celebrating the 1919 Eclipse at Principe
A projekt célja az 1919. május 29-i teljes napfogyatkozás 90. évfordulójának méltó megünneplése. Sir Arthur Stanley Eddington napfogyatkozás közben végzett mérései szolgáltatták az első kísérleti bizonyítékot Albert Einstein általános relativitáselméletének állításaira.
-
The Sky - Yours to Discover
A program a gyerekeket szeretné játékos formában megismertetni az égbolt rengeteg látnivalójával.
-
StarPeace
A projekt célja "csillagnéző partik" szervezése az országhatárok közelében, de azokon átnyúlóan, ezzel is segítve az emberek közeledését, egymás jobb megismerését.